פרופ' ראובן דר עונה על שאלתנו בנושא פחד ופנטזיות של ילדים

 

באווירה הפורימית, ובהמשך לפחדים ולפנטזיות של ילדים, פרופ' ראובן דר, פסיכולוג ואבא של רועי מכיתת הגנון, יענה על השאלה הבאה:

 

אנו רואים אצל ילדים רבים בגילאי 3-5, מקרים בהם הם  "הופכים לנמר" או "לספיידרמן", נהיים מפחידים ומשתמשים בביטויים כגון "אני אוכל אותך" או "אני אהרוג אותך". לעיתים, הילדים הרכים אף  משתמשים בכוח של השפה ומקללים (קללות של ילדים בגיל הרך.. ). כיצד, לדעתך, עלינו ההורים /  המחנכים להגיב?

 

התופעה לפיה ילדים בני 3-5 הופכים לחיות טרף אימתניות או בני אדם בעלי כוח אדיר ומאיימים על ההורים שיטרפו אותם או יהרגו אותם, היא בריאה ואפילו חשובה.

זאת דרך מצוינת לילד להתמודד עם פחדים ותחושות של חוסר אונים וחולשה מול העולם הגדול והמפחיד באמצעות פנטזיות של  עוצמה אינסופית. במקום לפחוד ולחוש קטן מול דמויות מפחידות וחזקות (כולל ההורים), הילדה עצמה הופכת לדמות מפחידה וחזקה שמאיימת על סביבתה.

 

אין צורך להיבהל מהאלימות המבוטאת באיומים לטרוף או להרוג את אבא ואימא – אין בזה משום עדות על הפסיכופט שבדרך. אני ממליץ לשתף פעולה באופן מלא עם הפנטזיות האלה – זה כיף גם לילד וגם להורים, אם מתמסרים לזה. ילדים אוהבים מאוד להיכנס למשחקים כאלה, ואני אישית  נהנה לא פחות להפגין את האימה שבני הקטן מעורר בי כשהוא בתפקיד הכריש הנורא ולהתחנן על נפשי.  

 

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive