מה התרחש לאחרונה? יולי 2018

חודש יולי עבר במעון בשמחה ובששון. אלו חודשי הקיץ החמים והילדים נהנים מפעילויות מגוונות בתוך המעון הממוזג ומפעילויות מותאמות בחצר המעון. בהשראת ימי הקיץ החמים, בהם נעים ללכת לחוף הים ולהינות מהמים הקרירים, נפתח את המידעון בשיר הילדים המקסים "אבא סיפור" (כתב: יהונתן גפן, הלחין: מיקי גבריאלוב):

ים כחול ושמיים 
שתי סירות של נייר 
הדיג יורד למים 
ורוכב על גב של דג אל אוצר. 

כפר ירוק בין ערביים 
פרדסים ושדות 
האיכר חוזר לבית 
מנשק אישה יפה וילדות. 

אבא סיפור 
אנ'לא יכול לישון 
ירח מסתכל לי בחלון 
עוד מעט אני אהיה 
גדול יותר מדי 
אז אבא עוד סיפור אחד ודי. 

שילגיה סינדרלה 
הדובים ישנים 
ואולי זה רק נדמה לך 
מי יושב על הכסא שלי 
אני. 

אבא סיפור... 

יום אחד בן המלך 
התחפש לנסיכה 
התחתן עם הצפרדע 
והכל נשאר בתוך המשפחה 
טוב טוב שנשאר

מוזמנים להאזין לשיר בביצועו של מיקי גבריאלוב, בליווי סרטון אנימציה בקישור הבא >

 

 

למידה והפעלות

 

החודש התקיימו במעון שלל פעילויות המתאימות לימי הקיץ החמים. הילדים נהנו משלל פעילויות מים, אכילת פירות קיץ ושלגונים קרירים, למדו על חכ"ם בשמ"ש (חוקים וכללים לזהירות מהשמש ומחום הקיץ- שתיה, קרם הגנה, כובע, צל ועוד).  

בסוף החודש נערכו במעון מסיבות סיום לכלל הכיתות. בכיתות התינוקות ועוללים התקיימה פעילות עם ליאורה שלזינגר (יוצרת, מקימת ערוץ לולי). בכיתת הפעוטות התקיימה פעילות יוגה והפעלה של שרה הגננת. בגנון נעשתה גם פעילות יוגה, אפיית חלות לשבת ופעילות יצירה. סיום השנה היה מרגש ומהנה עבור הילדים וההורים. 

 

 

 

חוגים

 

יוגה: הילדים תרגלו יציבה ושיווי משקל בעזרת סיפור החסידה שלומדת לעוף. בנוסף, תרגלו גבולות אישיים ועבודה במרחב בעזרת משטחים עגולים. הילדים אף למדו את תנוחת האריה תוך האזנה לסיפור על האריה שדאג כל כך חזק שלא נשאר לו קול. הילדים למדו ריקוד מיוחד שעוזר להחזיר את האור לאחר חשכת הלילה, בעקבות הסיפור "לילה טוב". יתרה מכך, הילדים תרגלו מתיחות של הגוף בהשראת תנועות החתול. 

 

ליווי התפתחותי: נעשתה היכרות עם מושגי יסוד- בפנים, בחוץ, למעלה ולמטה. זאת תוך שימוש בגיגית אשר אליה מכניסים חפצים, נכנסים לתוכה, עומדים עליה ועוד. בנוסף, נעשתה עבודה על שיווי משקל ותחושה בעזרת "נחשי מים"/ "נודל". בנוסף, הילדים תרגלו מוטוריקה עדינה וריכוז תוך שימושבצלחות מעופפות.         

 

חקלאות: הילדים עסקו ביצירה בבוץ ואדמה, כאשר הידיים שלהם משמשות אותם כמכחולים. בנוסף, הילדים למדו על חמשת החושים, בדגש על חוש המישוש- הילדים עצמו עיניים וניסו לזהות חפצים בעזרת חוש המישוש בלבד. אחרי בדיקת חוש המישוש הילדים עברו להכיר את חוש השמיעה וחש הטעם- האזינו לקולות בעיניים עצומות וטעמו מיני מאכלים בלי להסתכל.

   

 

תיאטרון סיפור: החודש צפו הילדים בהצגה כובע הקסמים על פי ספרה המקסים של לאה גולדברג. ההצגה לוותה במגוון אביזרים ובובות, שירים והפעלות. הילדים צפו בשקיקה בהצגה ונראה שהם נהנים מאוד.    

 

 
 
 
 
 
 
רעיונות לפעילויות העשרה

 

פעילות משפחתית- תערוכת "גן המפלצות" השנה תערוכת המפלצות המצליחה מגיעה לגני התערוכה בתל אביב. התערוכה הינה שיתוף פעולה בין האמן יוסי אבולעפיה שעיצב את המפלצות ובין הסופר אפרים סידון שהתאים לכל מפלצת טקסט. המפלצות מעוצבות לעילא, מצחיקות ובעיקר ססגוניות. התערוכה מתאימה לטווח גילאים רחב וגם ילדים צעירים יוכלו למצוא עניין במפלצות המרשימות. מומלץ כחוויה משפחתית. לפרטים נוספים >

 

הצגה- הביצה שהתחפשה הצגה חדשה עם עיבוד מוסיקלי, על פי זפרו המקסים של דן פגיס. ההצגה מגוללת את סיפורה של ביצה המחפשת את מקומה בעולם ומתחפשת לכל מיני דברים. כמו הספר, גם להצגה מוסר השכל חשוב והיא מתאימה לילדים קטנים כגדולים. לפרטים נוספים >

 

תעסוקה לילדים- פארק השלג בנמל ת"א: בכדי לצנן את ימי הקיץ החמים, מוזמנים להגיע לנמל תל אביב ולהינות מהפעילויות המגוונות בפארק השלג. במתחם שלל פעילויות שהמשותף להן הוא שלג וקרח. הפעילויות מותאמות למגוון גילאים, כולל פעוטות ותינוקות. לפרטים נוספים >

 

 

 

עדכון- מרחב טבע

 

בחודש שעבר החלו השיפוצים והבנייה של מרחב הטבע בחלקו האחורי של המעון (ביציאה ממול למטבח). במרחב הטבע הושקעה מחשבה רבה, על מנת שיכלול בתוכו אלמנטים רבים המקשרים בין הסביבה האורבנית בה נמצא המעון ולבין הטבע. 

תחילת העובודות:

גינת התבלינים מוכנה:

מרחב הטבע כמעט מושלם:

 

 

 

שעת סיפור - ספר מומלץ

 

​​​​​"הנקודה" (כתב: פיטר ה' ריינולדס): ספר מקסים העוסק בביטוי עצמי, בביטחון ובערכה של מילת עידוד כדי לעצב את אלו. בסיפור עמליה בטוחה אינה יודעת לצייר, מורתה מעודדת אותה לצייר וזו מציירת נקודה על הדף. מכאן מתחילה עלילת הסיפור ומסעה של עמליה בגילוי יכולותיה האמנותיות. הספר מלווה באיורים מקסימים, אשר ביחד עם סיפור העלילה ישבו את לב הילדים. 

מוזמנים לצפות בהקראת הספר באנגלית בקישור הבא >

 

 

 

 

 

 

מאמר החודש

 

מעבר לבית הספר: האם פעילויות הכנה למעבר בין הגן לבית הספר משפיעות על הישגים לימודיים? למאמר המלא >

מחקר זה בחן האם פעילויות הכנה למעבר בין גן חובה לבית ספר יסודי תורמות להתפתחות הלימודית של ילדים במהלך השנה הראשונה של בית הספר היסודי. המשתתפים היו 398 ילדים אשר עברו מ-36 גני חובה ל-22 בתי ספר יסודיים בשתי עיירות בפינלנד. יכולות הקריאה, הכתיבה, והמתמטיקה של הילדים נבחנו באביב כאשר הם היו בגן חובה ובאביב של שנתם הראשונה בכיתה א'. פעילויות ההכנה הנפוצות ביותר בהן השתמשו הגננות היו דיונים על המעבר עם הילדים המצטרפים לבית הספר והכרת הסביבה הבית ספרית והמורה החדש של ילדי הגן. הניתוחים הסטטיסטיים הראו  שככל שהגננות ומורי בתי הספר היסודיים יישמו מגוון פעילויות תומכות במהלך גן החובה, כך הכישורים של ילדים התפתחו מהר יותר בין גן חובה לכיתה א'. שיתוף פעולה ותקשורת כתובה בין גן החובה לבין בית הספר היסודי היו המנבאים הטובים ביותר לפיתוח כישורי הילדים. מאמר זה דן בצורך להבנות מחדש את המעבר לבית הספר היסודי ואת השימוש במשאבים רב-מקצועיים.

Ahtola, A., Silinskas, G., Poikonen, P., Kontoniemi, M., Niemi, P., & Erik Nurmi, J (2011). Transition to formal schooling: Do transition practices matter for academic performance? Early Childhood Research Quarterly, 26, 295-302

 

 

 

 

משולחנה של היועצת החינוכית

סוף הוא גם התחלה...

 

אנו בפתחו של החופש הגדול, על כן זהו זמן מצוין להכין את ילדכם לקראת סיום השנה והמעבר למסגרת הבאה. לכבוד העוזבים והנקלטים במעון ריכזתי מעט עצות שימושיות. 

בכדי להתחיל בטוב, חשוב לאפשר לילדכם ולכם להיפרד בטוב.

נסו לאפשר לילדכם להתכונן לפרידה, ולקראת השבוע האחרון במעון דברו עמו על סוף ופרידות, שתפו בחוויותיכם מן העבר הקשורות לפרידה והתמודדות עמה. השתדלו לכבד את הקשר והיחסים שנרקמו בין הילד והצוות החינוכי ואת רגשותיו ורגשות הצוות שנפרד ממנו.

סוף השנה ותחילת שנת הלימודים הינה תקופה רגישה עבור ילדכם.

יתכן כי הילד יתקשה לישון, יחלום חלומות רעים ויחווה מצבי רוח משתנים.

זה הזמן כהורים לנשום עמוק ולנסות ולהכיל את ילדכם ולשדר לו תחושת ביטחון. ניתן ללמד את ילדיכם אמצעים להרגעות נשימות, חיבוק שתית מים, להיעזר בחפץ מעבר, לתרגל עימו את המסלול לגן החדש ולקבוע שגרת יום שתעזור לו להתמודד עם התחלה חדשה. גם חברות בין ילדים מהווה עוגן העוזר להשתלבות רגועה ובטוחה. על כן נסו ליצור מפגשים עם ילדים שילמדו עם ילדיכם בגן החדש.

ילדים ההולכים לגן עירוני, ניתן להשתמש בחופשת הקיץ כזמן מרוכז להתמודד עם גמילות, כדאי להשתדל ולגמול מחיתולים בצורה מתוכננת ומאורגנת. נצלו את הזמן יחדיו כדי לתמוך ולקדם את החינוך לעצמאות ולהיגיינה של ילדיכם. חינוך להרגלי ניקיון הינו תהליך חינוכי חשוב, אשר קל לקיימו כאשר הילד מראה בשלות פיזיולוגית, קוגניטיבית ורגשית. תגובות של לחץ מצד ההורה אינן גורם מקדם או מזרז אלא פוגע בתהליך ולרוב אף יוביל לכישלונו. על כן חשוב להיות פנויים רגשית וללוות את התהליך בצורה בטוחה ורגועה, המותאמת לילדכם.

ילדים, כמו מבוגרים, זקוקים לתחושת ביטחון כאשר הם מתחילים דרך חדשה. על כן לכם ההורים, עמדה משמעותית ומרכזית המנתבת ומשפיעה על תפיסת עולמם של ילדיכם.

ביכולתכם להקנות ביטחון על ידי העברת מסרים חיוביים על הגן החדש אליו ילדיכם עתיד להיכנס. כיוון שמגיל צעיר ילדיכם מקיים עמכם אינטראקציות שברובן אינן מילוליות, קיימת חשיבות והשפעה למסר המילולי והלא מילולי המועבר לילד. על כן היו מודעים ושימו לב לדברים הנאמרים "מעל לראשם" של הילדים והשתדלו לכוון את התקשורת לצד החיובי. 

שינויים דורשים זמן, הסתגלות ואורך רוח.

במקרה וילדכם לא עתיד ללכת לגן עליו חלמתם, תנו הזדמנות לצוות הגן החדש. על מנת ליצור פתיחות אצל ילדכם, היו גם אתם פתוחים וכך תהוו דוגמא חיה ופועמת. 

בברכת חופש מהנה קל וקריר.

כתבה: אפרת דור, היועצת החינוכית של מעון האוניברסיטה. 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>