דברי יו"ר ועדת ההיגוי - פרופ' רחל ארהרד

לכתבות קודמות

כמעט ארבע שנים חלפו מתחילת פעילות המעון והנה אנו בעיצומו של הרישום לשנה החמישית. תהליך זה מעורר רגשות דו-ערכיים: מחד סיפוק רב על כי שמו של המעון הולך לפניו ומספר הבקשות הולך ועולה. בה בעת מספר המתקבלים קשיח ועל כן מספר התשובות השליליות עולה. הלחצים עלינו רבים ומכמירי לב, ולא נותר אלא לייחל כי התוכנית לפתיחת מעון נוסף אכן תמומש.

 

בעוד שבעבר מיקדנו את כל מרצנו לביסוס פעילות שוטפת ברמה הגבוהה ביותר ולעיסוק בעניינים "בוערים", כיום מתאפשר לנו לכוון עצמנו יותר למהות, אל החזון של המעון, ולהרהר בתוכנו ובמימושו.

 

החזון אשר הצבנו לנו, עוד בטרם הנחנו את אבן הפינה בקמפוס ברושים, מנחה אותנו גם כיום: המעון כמקום של רוגע, שמחה והנאה, החושף את הילדים למגוון ייחודי של התנסויות המעודדות אותם ללמידה, סקרנות וחקרנות. את המסר "מעון באוניברסיטה, אוניברסיטה במעון" אנו מיישמים באופן שוטף בהעשרה והעצמה של צוות המחנכות באמצעות חברי סגל שלנו, והתשומה הישירה של ההורים הפעילים בכיתות השונות.

 

אנו פועלים במקביל בשלושה מישורים:

ברמת המאקרו –  המעון כישות ויחידה ארגונית אחת,  הפועלת לאור החזון שהצבנו לפנינו. מנהיגות מקצועית  ולכידות הצוות הינן תנאי הכרחי לשם כך ובכך מושקעת על ידינו תשומה רבה.

ברמת המזו– כיתות המעון השונות הן יחידות העומדות בפני עצמן, שכן לכל כיתה ולכל שכבת גיל צרכים ייחודיים. ערנות לדינמיקה הייחודית של כל כיתה, והתייחסות מותאמת מכוונים כל העת לשם הבטחת סביבה טיפולית-חינוכית מיטבית לכולם.

וברמת המיקרו – הילד/ה והמחנכת. כל אחד ואחת הם עולם ומלואו. אנו מבקשים להיות קשובים ולהיענות לצרכים ולמאפיינים הייחודיים של כל ילד וילדה. דמות "בוגר" המעון -בעל ביטחון עצמי, עצמאי כמתאים לגילו, אכפתי ומתחשב בזולת, סקרן ונכון להתנסויות - מכוונת את פעילותינו היומיומית.

 

בעבר דימיתי את תהליך הקמת המעון להיריון – תהליך הכרוך במתח וציפייה, כאשר חבלי הלידה היו קשים וארוכים ו "מחלות הילדות" הדירו לא אחת שינה מעיננו . כיום המעון הוא כילד הרך אשר לומד להיות עצמאי, פועל בשטח מתוך סקרנות וחקרנות, שכבר רכש הרגלים והתנהגויות  מרגשות ומשמחות לב.

 

עם בוא האביב אין מתאים יותר מלאחל לנו המשך פריחה ולבלוב !

 

בברכה חמה,

שלכם

פרופ' רחל ארהרד

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive